قلم من

سیستان و بلوچستان از لحاظ آبیاری تحت فشار در رده ۲۸ کشوری قرار دارد

۱۵ بهمن ۱۳۹۶

رتبه سیستان و بلوچستان از لحاظ آبیاری تحت فشار

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد؛

سیستان و بلوچستان از لحاظ آبیاری تحت فشار در رده ۲۸ کشوری قرار دارد

کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: سیستان و بلوچستان با ۶.۵ درصد سطح پوشش آبیاری تحت فشار به سطح اراضی آبی نسبت به ۷.۱۵ درصد متوسط کشوری در رده ۲۸ قرار دارد.

به گزارش مجله فرهنگی و اجتماعی قلم من به نقل از ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، رضا نجفی در کارگروه کشاورزی این سازمان افزود: : پروژه آبیاری تحت فشار یکی از حیاتی ترین پروژه های آب و خاک کشور شناخته می شود و اجرای طرح آبیاری در سطح ۴۶ هزار هکتار از اراضی دشت سیستان را می توان مهم ترین پروژه آبی کشور دانست که اجرای آن با ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی در منطقه ادامه دارد و ۱۰ هزار هکتار آن آماده بهره برداری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: طرح آبیاری تحت فشار ۴۶ هزار از اراضی دشت سیستان و مناطق دیگر استان چند سالی است که روال خود را در منطقه آغاز کرده اما هنوز به سرانجام نرسیده است در حالی که برخی از کشاورزان منطقه با توجه به حساسیت های موجود خود اقدام به این کار کرده اند و حمایت نشدن از سمت بخش دولتی را مهمترین مشکل خود می دانند.

وی بیان کرد: برخی از گلخانه داران سیستان نیز با توجه به کاهش بارندگی ها و کاهش آب سفره های زیرزمینی برای صرفه جویی و کاهش هزینه آب این پروژه را در گلخانه ها اجرا کرده اند اما این که اجرای کامل طرح آبیاری تحت فشار استان با توجه به شرایط موجود چند سال به طول می انجامد، موضوعی قابل بررسی است .

نجفی، اضافه کرد: دو هزار رشته قنات در استان وجود دارد که تعدادی از آن احیا و بازسازی شده و برای احیای قنات های باقیمانده ۳۲ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که تا پایان امسال بازسازی می شود.

وی با اشاره به برنامه های دهه فجر گفت: ۲۱۷ طرح کشاورزی، عشایری، منابع طبیعی، مسکن، شیلات، آب و فاضلاب، پزشکی و … در مناطق روستایی عشایری به بهره برداری می رسد و ۶۷ هزار و ۷۷۶ نفر از مزایای آن بهره مند می شوند، که این طرح ها برای دو هزار و ۸۱۸ نفر اشتغال ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: در انتخاب سیستم های مختلف آبیاری تحت فشار عوامل مختلفی از قبیل شرایط آب و هوایی، خاک، آب، موضوع های اجتماعی، نوع مالکیت ها، شکل و اندازه مزارع، نیروی کارگری مورد نیاز دخیل است و آبیاری بارانی برای بیشتر گیاهان و همه خاک های قابل آبیاری مناسب است، زیرا تنوع تجهیزات آبیاری بارانی در بازار و کنترل موثر آن در پخش آب موجب شده است که این سیستم در بیشتر پستی و بلندی ها مفید واقع شود اما در این میان با محدودیت هایی نیز رو به روست که وجود باد شدید در منطقه یا گرمای زیاد به ویژه در جنوب کشور به همراه کیفیت آب آبیاری را که میزان کلر و سدیم محلول در آن بالاست می توان از این دسته برشمرد.